A múlt heti…(jan. 19-23.)
Tornanapon először próbálhatta ki a csoport az ún. Mozgáskotta elemeit. Ez, a Magyar Gábor (pszichológus, testnevelő) által kifejlesztett módszer játékosan fejleszti a gyermekek gondolkodását, testi és viselkedési funkcióit.
Az előző napok témáját (testrészek- kezünk,…) folytatva tovább játszottunk, próbálgattuk, mi mindenre vagyunk képesek kezünk segítségével. Megfogtunk, rajzoltunk, tapsoltunk, ujjainkkal mutattunk, számoltunk, tapintottunk, … Beszélgettünk bőrünk szerepéről. Érzünk általa hideget - meleget, érdes- sima, puha- kemény felületet,…de egészségünk megőrzésében is fontos szerepe van. Ezért vigyáznunk kell rá. Tisztán tartjuk, ápoljuk.
Sokat játszottunk, számláltunk az ujjainkon. Pl.: „ A kezed a fa, mennyi ág van rajta? Letörött kettő, mennyi maradt?” Különböző variációkkal kombináltunk: „Ki tudja másképpen mutatni a hármat? Mutassátok sokféleképpen?” „ A két kezeden is mutathatod!”…
Mindkét kezüket használva, a gyerekek tapasztalatot szerezhettek arról, hogy milyen sokféleképpen lehet egy mennyiséget kétfelé bontani. (Pl: 6= 3+3; 4+2,…). Ezek az ujjgyakorlatok a finommozgásokat is jól fejlesztik.
A nagyobbak a sorszámneveket, jobb-bal irányokat is gyakorolhatták. (Pl: Tedd a kezed az arcod elé, nyiss rést a 2. és 3. (ill. a mutató és középső) ujjad között. Kukucskálj ki a rés között. Hány ujjad van a rés egyik (jobb), hány ujjad van a másik oldalán?)
Sok mondókát ismerünk ujjainkról, tenyerünkről. „Hüvelykujjam almafa.”; „Ez a malac…”; „ Kerekecske …volt egy kicsi dombocska…”. Miközben Blanka vendégül látott néhányunkat- tovább játszottunk ujjainkkal-, új mondókánkat a babakonyhába ismételgettük: „Egyszer csak Marika, mit gondolt magában? Lekváros gombócot főzött vacsorára…” A gombócokat gyurmából is megformáztuk.
„Kő. Papír. Olló”… játszottuk magyarul. ’Rock. Scissors. Paper.’ Játszottuk az angol változatot. A játék megtalálható a YouTube- on. (The Rock, Scissors, Paper - Super Simple Songs). Felkerült az angol mondókák közé is.
A gyerekek – kis segítséggel, de – már maguk bábozták el a mézeskalács emberke (’The Gingerbread Man’) történetét. Felvetettem, megrajzolhatnák a szereplőket. Válasz: ők nem tudnak kutyát, bocit, stb rajzolni. Polli ötlete kisegítette őket: „Rajzoljuk át a bábokat!” (a síkbábokat, amelyekkel én játszottam el a mesét.) Egymást segítve bele is kezdtek….Nem kapkodták el, a rajzok még készülnek… ;)
Csütörtök délután, a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódva, óvodai programon vehettek részt a gyerekek. A csoportok egy-egy dallal, rövid verssel készültek. Voltak egyéni szavalók is, Tőlünk Lara mondott egy szép verset a négy évszakról. Az óvó nénik bábjátéka Wass Albert: A kis szürke nyúl történetét keltette életre. Sor került még az előző heti rajzpályázat díjátadására is. A csoport mellett, szép munkájáért Lara, Anna, és Molli is átvehetett egy kis ajándékot.
Másnap, játékidőben ismét felcsendültek Bartók Béla zongoradarabjai, amelyek a csütörtöki bábjátékot kísérték. A gyerekek egyből kérték, játszunk mi is színházat. Villámgyorsan előkerült a bábparaván, a mese szereplői, bábok. A nézőtéren pedig már ott várt a közönség. A Tündér, a nyuszi és a többiek még néhány napig biztosan velünk maradnak.
A héten készült képek megtekintéséhez kattints ide.